כאבי גב תחתון – כל מה שנחוץ לדעת על הגורמים והטיפול

רוצים שמומחה גב מומלץ מטעמינו, יצור איתכם קשר כדי לגדוע את הסבל? – פנו אלינו כעת.

שום דבר לא מכין אותנו לכאבי גב תחתון חזקים.
הם באים לפתע ונוטלים מאיתנו את החופש לחיות ולהיות משוחררים. פעולות יומיומיות בסיסיות, הופכות בלתי אפשריות לביצוע, והיכולת שלנו לתפקד ולפרנס את עצמנו גם היא נפגעת מאוד.
בשורות הבאות נבין מהם כאבי גב תחתון, מה גורם להם, איך מונעים אותם וכיצד מטפלים בהם – התחלנו.

תוכן עניינים

עד כמה כאבי גב תחתון שכיחים?

כאב בגב התחתון הוא אחד הכאבים הכי נפוצים בעולם. 15 אחוזים מכלל אוכלוסיית העולם סובלים בכל רגע נתון מכאבי גב תחתון, ולא פחות מ80 אחוזים מהאנשים יחוו כאב בגב התחתון מתישהו במהלך ימי חייהם. מה שאומר שהכאב בגב התחתון הוא שכיח מאוד. ולכן במידה והוא תקף גם אתכם אין סיבה לדאגה מיותרת. לרוב הכאב ילך כלעומת שבא בתוך תקופה קצרה יחסית. מעטים מאוד הם המקרים בהם הכאבים בגב התחתון נובעים מסיבוך רפואי משמעותי כמו זיהום שבר או גידול.

כאבי גב תחתון – עזרה ראשונה

אז עוד לפני שנעמיק ונרחיב עוד על כאבי גב תחתון, חשוב להבהיר. אנשים נוטים לשכב על המיטה כאשר הם נתקפים בכאב בגב התחתון, זוהי טעות נפוצה שכדאי מאוד להימנע ממנה.

לטובתנו עדיף להמשיך להתהלך ולתפקד. במידה והכאב מקשה מאוד על יכולות התנועה שלנו, ניתן לנוח במיטה לאורך יום או יומיים, אך לא יותר מכך. שכיבה ממושכת במיטה תגביר את הכאב בסופו של דבר, והיא גם עלולה להוביל לסיבוכים נוספים.

אז מה זה כאבים בגב התחתון?

זהו כאב התוקף באזור הגב הנמצא מתחת לצלעות ומעל העכוז, לעיתים כאב הגב מקרין לעכוז, או לאזור האגן והירך. ופעמים שהוא מקרים לשניהם גם יחד.

מהם הגורמים לכאבי גב תחתון?

הגורמים לכאבי גב תחתון הם רבים ומגוונים. אין הגדרה ברורה אחת המסבירה את את כל סוגי הכאב בגב התחתון, אך למרות שאין הבחנה מדויקת ומובהקת לכאבים האלה בחלק מהמקרים. בעולם הרפואה נוטים לקבוע כי הכאבים בגב התחתון באים ברוב המקרים כתוצאה מהתכווצות או מתיחה של שרירים האמונים על ייצוב השלד, או כתוצאה ממתיחה ברצועות האמונות על האחיזה של החוליות. לצד זה יש לדעת שבחלק מהמקרים יש סיבות בסיסיות שגורמות לכאבי הגב התחתון ואותן חשוב להכיר.

אז אלו הסיבות העיקריות שבגינן נגרם הכאב בגב התחתון.

שמים סוף לכאבים והסבל, ומשפרים את איכות החיים שלך!​ השאירו פרטים​!!!

 1. נתחיל בסיבה העיקרית והנפוצה ביותר לכאב בגב התחתון, והיא התכווצות או מתיחה של אחת [או יותר] מרצועות הגב, או בשרירי הגב.
 2. פריצת דיסק, או בלט בדיסק הגורם לעיתים לכאבים הדומים לכאבי פריצת דיסק.
  [ חשוב לדעת שגם אם נמצא בלט בדיסק זה לא מחייב שהוא הגורם לכאב בגב התחתון. בלט בדיסק מהווה מצב נתון, והוא הרבה מאוד פעמים לא מלווה בתסמין או כאב כלשהו. לצורך העניין נציין שרוב בני 40 פלוס נושאים בלט בדיסק.]
 1. היצרות של תעלת עמוד השדרה, באופן שהתעלה נהיית צרה מלהכיל בצורה סבירה את חוט השדרה. סיבה זו לכאבי גב תחתון נפוצה בעיקר אצל בני ה60 פלוס.
 2. בליטה של אחת מחוליות הגב, לרוב הבליטה נוטה קדימה. השם הרפואי למצב זה הוא. 'ספונדילוליסתזיס'
 3. שחיקה המתרחשת בין חוליות הגב כתוצאה ממחלה בשם 'אוסטיאוארתריטיס'
 4. אוסטיאופורוזיס, מחלה שגורמת להיחלשות העצמות, וכתוצאה ממנה יכולה להישבר חוליה בגב.
 5. פציעה כתוצאה מתאונה או חבטה עוצמתית, שגורמות לשבר בחוליה.

לצד כל הסיבות האפשריות לכאב גב התחתון המופיעות לעיל, קיימות עוד סיבות אפשריות רבות ומגוונות היכולות לגרום לכאבי גב תחתון כמו למשל, דלקות, מחלה אוטואימונית, גידולים או גרורות של גידולים. ועוד מגוון גורמים.

מהם התסמינים של כאבי גב תחתון?

הכאבים והתסמינים הם לא אחידים והם משתנים ממקרה למקרה. לעיתים הכאבים מופיעים בעצימות נמוכה, ולעיתים הם חזקים ממש, באופן שזה מונע כל יכולת לזוז ולתפקד. מה שמאפיין מאוד את הכאבים בגב התחתון זה שהכאבים הם חדים מאוד והם מרגישים ממש כמו דקירות, לפעמים הכאבים מתבטאים בתחושה שהאזור הכאוב שורף ממש.

האם ישנם סימנים מקדימים לכאבי גב תחתון המתעתדים לבוא?

התסמינים עלולים לצוץ משום מקום ובהפתעה גמורה, ללא כל סימן מקדים.

לפעמים הם מגיעים כתוצאה ישירה של מאמץ פיזי מוגבר, כגון הרמת חפצים בעלי משקל גבוה, או פעילות ספורטיבית המובילה לפציעה.

מהו משך התקופה של הכאבים בגב התחתון?

לרוב הכאבים נעלמים די מהר.

אבל אין אפשרות לדעת כמה זמן ימשכו הכאבים, קיימים מקרים שלמרות שהכאב חזק הוא חולף תוך מספר ימים בודדים. ומהצד השני ישנם מקרים של כאבי גב תחתון קלים למדי, שנמשכים לאורך מספר שבועות.

במקרה של כאב חריף יותר, הכאב עשוי ללוות אותנו למשך תקופה של עד 6 שבועות. ברוב המקרים הכאב יחלוף מעצמו ללא כל טיפול, גם אם הוא כאב עז וקשה.

במקרה של כאב תת כרוני הכאב עשוי להיות איתנו לאורך תקופה של 6-12 שבועות.

במקרה ומדובר בכאב כרוני, הכאבים ימשכו מעל 12 שבועות.

כשלושים אחוזים מהאנשים שסבלו מכאב גב פעם אחת, יחוו את הכאב פעם נוספת מתי שהוא. וחלקם אף יפתחו כאבי גב כרוניים.

מהם הגורמים שמגבירים את הסיכוי לכאבי גב תחתון?

כאבי גב תחתון נפוצים גם אצל ילדים אבל על פי רוב הכאבים בגב התחתון מופיעים יותר בגילאים מתקדמים, הוא מתחיל להופיע לרוב בגיל שלושים והוא הופך שכיח יותר ויותר ככל שהגיל עולה ונהיה מתקדם יותר.

עד כמה ומתי כאבים בגב התחתון עשויים להיות מסוכנים?

על פי רוב כפי שכבר ציינו לעיל, כאב בגב התחתון כולל המקרים החריפים יחלוף מעצמו לאחר תקופת מה, ללא צורך בטיפול כל שהוא. גם במקרה והכאב מופיע בעקבות פריצת דיסק, הכאב עשוי להשתפר או לחלוף לאחר זמן מה, ללא כל צורך בניתוח.

במיעוט המקרים הכאב בגב התחתון מצביע על בעיה משמעותית יותר כגון בין היתר, גידול סרטני, מחלה אוטואימונית, זיהום חמור.

המקרים החמורים יותר שגורמים לכאב בגב התחתון מופיעים לרוב מעל לגיל חמישים. מה שיכול לגרום לכאבי גב הנובעים מבעיה חמורה הם, שתיה מוגזמת של אלכוהול, מחלת סוכרת, אוסטאופורוזיס , שימוש מתמשך בסטרואידים, רקע של מחלה ממארת, מחלת חום המלווה בכאב גב קשה גם במצבי מנוחה.

מתי נשארים בבית, ומתי רצים לרופא?

לרוב כשמדובר בכאבי גב תחתון אין עניין למהר ולרוץ לרופא, אלא להמתין בסבלנות להקלה של הכאבים.

אך במקרים הבאים יש לפנות לבדיקת רופא מומחה בהקדם:

כך תקלו על כאבי גב תחתון – טיפול בכאבי גב תחתון

 

אז הבנו הכאב כאן, ואנחנו אמורים לחכות בסבלות עד שהוא יחלוף.

אבל יש לא מעט דברים שאנו יכולים לעשות על מנת להקל על הכאב בצורה משמעותית, החל מתרופות סבתא לכאבי גב תחתון, עבור לכדורים משחות מדבקות ועוד. והנה כאן ריכזנו בעבורכם את כל הטיפים המוכחים כעובדים.

 1. להימנע משכיבה ארוכה

  את הטיפ הזה הזכרנו כבר בראשית הכתבה כי הוא קריטי, ורבים נוטים לטעות בו. יש להימנע ככל הניתן משכיבה ממושכת. נכון שכאשר הגב כואב הדבר הראשון שבא לנו לעשות אינסטינקטיבית הוא להיזרק על המיטה ולא לזוז כדי לא לחוש בכאב. אבל זו פשוט טעות, ככל שנשכב יותר הכאב עלול להתחזק בהמשך. שכיבה ממושכת עלולה אף לגרום לסיבוכים נוספים. נכון שזה קשה, לכן יש לעשות את זה במתינות ובהדרגה. מומלץ מאוד ללכת הרבה, ואם אפשר גם לשחות. ככל שתקפידו ותתמידו בזה הכאב יחלוף מהר יותר.

 1. לשבת בצורה נכונה

  ישיבה לא נכונה עשויה להגביר ולעודד מאוד את הכאב. אז כאשר אנחנו יושבים יש לוודא ש:

 • הגב זקוף וצמוד למשענת הכיסא
 • כפות הרגלים יציבות וישרות על הקרקע
 • הכתפיים משוחררות ורפויות

ניתן להיעזר גם בכרית או בחפץ רך אחר, שנשים בין הגב התחתון לבין הכיסא.

 1. הקלה על הכאב באמצעות חום וקור

כדי להפחית את הכאב מומלץ לשים על האזור הכאוב קרח, זה יפחית את הכאב וימנע דלקת העלולה לנבוע מפציעה. את הקרח כדאי לשים מספר פעמים ביום לאורך פרקי זמן של עד עשרים דקות.

גם לחום יש מה לתרום בהקלה על הכאב. את השימוש בחום כאמצעי הרגעה מומלץ לעשות לאחר מספר ימים שאנו נעזרים בקור. אמבטיה חמה מומלצת מאוד והיא מסייעת בהקלת הכאב. כמו כן ניתן להשתמש בכרית חימום, במטרה להרגיע את השרירים ולהגביר את קצב זרימת הדם באזור הכאוב.

אין להגזים בשימוש בחום או בקור, יש להשתמש באופן מדוד ומושכל, על מנת להימנע מנזקים אפשריים.

 1. להצליח לישון למרות הכאב

אחד מהאתגרים הגדולים הוא להצליח לישון טוב למרות כאבי הגב. כאשר הגב כואב קשה מאוד להירדם ולישון, כל תנועה קטנה גורמת לכאב ולסבל המקשה על היכולת להירדם, ולישון בצורה רציפה. מה גם ששינה לא מספקת עלולה בהחלט להגביר את הכאב. העצה לכך היא לישון על צד הגוף ולשים כרית בין הרגליים. תנוחה זו טובה לעמוד השידרה, ומפיגה את המתח מהגב.

במידה ואתם כן ישנים על הגב מכל סיבה שהיא. יש להניח כרית מתחת לברכיים.

יש להקפיד לישון על מזרן טוב, קשה, ונוח.

 1. טיפול בפיזיותרפיה

אחת מהדרכים המומלצות למניעת כאבי גב תחתון, ולהקלתם. זה באמצעות פיזיותרפיה. בפיזיותרפיה מחזקים את שרירי הליבה על מנת שיתנו תמיכה טובה לגב. מתרגלים ישיבה, עמידה, ותנועה נכונה. ומשפרים את הגמישות והסיבולת.

השיטה הזו היא מומלצת  במיוחד, מכיוון שהיא לא רק מקלה על הכאב, היא גם מונעת אותו מראש. אבל בשיטה זו לא רואים את התוצאות מיד. זה תהליך המצריך מעט סבלנות.

 1. הקלה על הכאב באמצעות תרופות

לשמחתנו יש לא מעט תרופות שניתן להיעזר בהן בהן להקלה משמעותית, כגון: כדור וולטרן, משחת וולטרן ועוד. כדי לקבל את התרופה הנכונה לכם יש להיוועץ עם רופא. הרופא יתאים עבורכם את התרופה המדויקת, וידייק לכם את המינון המדויק שעליכם לצרוך. במקרה של כאבי גב תחתון הרופא ירכיב עבורכם בחלק גדול מהמקרים תמהיל של יותר מתרופה אחת על מנת להקל על הכאב והסבל. לעיתים הרופאים יעניקו תרופה נוגדת דיכאון, וזאת למרות שהמטופל כלל אינו סובל מדיכאון. וזאת בשל השפעתה של תרופה זו על גורמים בגוף, על מנת להקל על הכאב.

 1. מסאז' טוב, מפנק, ומקל על הכאב

טיפול זה מתאים לאנשים הסובלים מכאבי גב כרוניים. טיפול אחד בשבוע לאורך תקופה של כעשרה שבועות יקל על הכאב וישפר את התפקוד למשך תקופה מסוימת.

 1. זריקת הרגעה

במקרים בהם הכאב הוא קיצוני ועוצמתי. הרופא עשוי להמליץ על זריקה הניתנת היישר לתוך עמוד השדרה, במטרה להקל על הכאב. יש מספר סוגי זריקות לכאבי גב תחתון כגון זריקת אפידורל או זריקת וולטרן, הרופא המטפל יתאים למטופל את סוג הזריקה הדרוש לו, בהתאם לבעיה הדורשת מענה. הרופא ימנן את הזריקה לכמות שתמזער ככל הניתן תופעות לוואי שעלולות לבוא בעקבות הזריקה.

 1. ניתוח בגב התחתון

ניתוח בגב התחתון היא האופציה הנמוכה ביותר במדרג האופציות הקיימות לטיפול בגב. הרופאים ינסו לעשות ולנסות כל טיפול אחר אפשרי לפני שהם יקבעו שאין מנוס מביצוע הניתוח. קיימים מגוון סוגים של ניתוחי גב, כל בעיה והניתוח המיועד לו, הרופא המטפל הוא זה שיקבע מהו הניתוח הדרוש במידת הצורך.

לסיכום:

 • הכאב בגב התחתון הוא כאב שכיח מאוד, כמעט כל אחד מאיתנו עלול לסבול מכאב זה במהלך שנות חייו.
 • הכאב בגב התחתון אמור לעבור מאליו לאחר תקופה של מספר ימים, או שבועות.
 • על פי רוב הכאב נובע ממתיחה של אחד משרירי הגב או אחת מרצועות הגב. מעטים הם המקרים שהכאב נובע מסיבוך רפואי משמעותי יותר כגון, זיהום, שבר, גידול, ועוד.
 • הכאבים בגב התחתון הם חדים, דוקרים, ושורפים. והם אמורים להמשך ברוב המקרים עד 6 שבועות. במקרים של כאב תת כרוני זה עלול להימשך 6-12 שבועות, ובמקרים כרוניים זה עלול להמשך מעל 12 שבועות.
 • גורמי הסיכון לכאבי גב תחתון הם בין היתר, מאמץ פיזי מופרז, העדר פעילות גופנית, ישיבה ממושכת על כיסא, שתיה מופרזת של אלכוהול, מצב רגשי ונפשי לא טוב, ועוד…
 • על פי רוב אין מה למהר אל הרופא, אלא יש להמתין בסבלנות עד שהכאב יחלוף.
 • במקרים מסוימים הכאב בגב התחתון כן יכול להעיד על מצב בעייתי מאוד, ויש לרוץ לרופא. המקרים הם: כאב שלא עובר לאחר 6 שבועות, כאשר משהו בסוגרים מרגיש לא תקין, כאב גב המקרין גם לרגליים.
 • ישנן הרבה אפשרויות להקל על כאבי הגב כגון: פעילות גופנית, תרופות, פיזיותרפיה, זריקות לתוך עמוד השדרה, מסאז', חום וקור, ובמקרי קצה בהעדר ברירה אחרת מגיעים אפילו לניתוח.רפואה שלימה.

שאלות נוספות

כן. כאבי גב תחתון עשויים להופיע גם בקרב ילדים, אך הם הופכים נפוצים יותר עם התקדמות הגיל.
תלוי בעוצמת וחומרת המתיחה, אך בדרך כלל זה עשוי לקחת בין 2 ל 6 שבועות.
אוהד פרלמן
אוהד פרלמן

את כאבי גב התחתון הכרתי עוד בילדות, ולאחר תקופת התמודדות לא פשוטה החלטתי שלא עוד, ובעזרת האתר הזה שהקמתי, אמנע מהרבה מאוד אנשים סבל מיותר,
כיום לאחר שבדקתי שיטות טיפול רבות והשפעתן אני משוכנע שאדע לכוון את הסובלים לטיפול המתאים ביותר ואעשה הכל כדי למנוע את הסבל הזה מאנשים ולשפר את איכות חייהם.

שמים סוף לכאבים והסבל, ומשפרים את איכות החיים שלך!

השאירו פרטים
פוסטים אחרונים

שמים סוף לכאבים והסבל, ומשפרים את איכות החיים שלך!

השאירו פרטים
נעבור לפרטי!
לחיצה משנה מציאות
אהלן שמי אוהד 👋
אני מבין שכאבי הגב מעיקים עליך
אשמח שתפרט לי מעט על ההתמודדות שלך, ומכאן כבר נצעד יד ביד כל הדרך לטיפול המושלם בעבורך.